Bebek battaniyeleri için çok hoş olacağını düşündüğüm minik çıtır çiçekler örgü modeli aynı zamanda bebek hırkaları, yelekleri içinde rahatlıkla kullanılabilir. Bu tarz işleri için şık görünen ve kolay bir model olduğunu düşünüyorum. Yapacak herkese kolay gelsin diyorum..

minik çıtır çiçekler
minik çıtır çiçekler

Minik çıtır çiçekler

https://youtu.be/DsDz_eI3_Ic

Kullanılan Malzemeler

 • Orta kalınlıkta ip.
 • 5 Numara şiş.

Nasıl yapılır?

 • Örneğimiz   2 renk üzerine yapılıyor. burada  sarı ve beyaz renk  kullandım.
 • Örneğimizi beyaz ile başlayalım .
 1. Sıra .3 ilmek sarı, 1 ilmek beyaz – 3 ilmek sarı1 ilmek beyaz olarak örgümüzü düz yönünde devam edelim.
 2. Sıra. bu sırayı beyaz ipimizle örmeye başlayalım. örgünün ters yönünde üç sarı ördüğümüz ilmeklerin 1 tanesini örelim. Ortadaki ilmeği boş alalım.  3 İlmek örelim,sarı ilmeklerin ortasındaki ilmeği boş alalım.  Üç ilmek örelim, 1 boş olarak beyaz ipimizle örmeye devam edelim.
 3. Sıra bu sıramızı da beyaz ipimizle düz  yönünde örelim. 1 tane boş aldığımız sarı ilmeğimizin içinden üç ilmek çıkartalım. 3 düz beyaz ilmeğimizi örelim. 1Sarı ilmekten 3 ilmek çıkartalım, bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.
 4. Bu sıramızı da sarı ipimizle  örmeye başlayalım. İpimiz örgümüzün ters yönünde  üç ilmek çıkardığımız ilmeği örmeden boş olarak sağ şişimize alalım. 3 ilmek ters olarak örelim,sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 5. Bu sıramızı da sarı ile düz örgü yönünde örelim, üç tane boş aldığımız ilmeği 1.ilmeği sağa yatırarak iki ilmeği bir alalım.  Burada ilmekleri düz gelmesine dikkat edelim, ortadaki ilmeği boş alalım. Üçüncü ilmeği boş alalım, sonraki ilmeği örelim boş aldığımız ilmeği ördüğümüz ilmeğin üstünden atalım. 1İlmek düz örelim, sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 6. Sıra. Bu sırada beyaz ipimize geçelim. Ters yönünde  örelim örneğimizi. İlk sıradaki işlemi yamaya başlayacağız. Burada bir tane beyazımız ortada kalacak şekilde üç tane beyaz örelim. Üç sarı ilmeğimizin ortasındaki ilmeği boş alalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam .
 7. Sıra  bu sırada örgümüzü düz yönünde, üç beyaz ilmeğimizi örelim. Bir tane boş aldığımız sarı ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartalım. 3 beyaz ilmek örelim. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim buradan sonrasını 4. sıradan uygulamaya devam edelim  ( her rengi 2 şer sıra olarak öreceğiz .)