Anne yeleği yapılışı ile beraberiz. özellikle anne yeleği dedim çünkü komşumun annesine ait bir modeldi ve çok beğendim, hemen yapıp sizlerle paylaşmak istedim. Bu sayede hem yelek nasıl örülür sorusunu cevaplamış hemde güzel bir yelek modeli adinmiş olduk. Şimdiden yapacak arkadaşlarıma kolay gelsin diyorum. Herkesin ellerine sağlık..

Anne yeleği yapılışı video anlatım

46 BEDEN İLE 50 BEDEN ARASI GİYE BİLİR.

Kullanılan malzemeler

  • orta kalın yün
  • 3 Numara şiş
anne-yeleği-yapılışı-1
anne-yeleği-yapılışı-1

Nasıl Yapılır

18 Ve katlarını sayı olarak belirleyelim.

Boy 98  cm

En 55 cm arka beden

Kol oyuntusu 25 cm

178 İlmek arka lastik.

100 ilmek  ön lastik

8 ilmek ön patı

KOL KESİMİ.

8 İlmek atalım şişimize ve her giriş sıramızda sadece patını  öreceğiz bedenden 2 ilmek alarak kesme işlemi yapacağız.2-2-2-2-2-2-2-2–2-2

Toplamda 20 ilmek kesmiş olacağız ve 25 cm olana kadar örgümüzü örmeye devam edeceğiz.

ÖN V YAKA KESİMİ.

Adet patımızı örerek her sıranın başında ve örüp gelip çıkışında 1 er ilmek keseceğiz her iki yönde de 11  ilmek olana kadar sonrasında omuzun yeterli olana kadar tek tek kesmeye devam edelim.

ÖRNEĞİN  ÖRÜLÜŞÜ .

9 haroşa 3 düz 3 ters 3 düz 9 haroşa olarak örelim.

ters sıramızdada tersi ters düzü düz olarak örelim.

10 sıra bu şekilde örmeye devam edelim .

Örgümüzün düz yüzünde burgumuzu yapalım 3 düzü 3 haaroşa ilmeğimizle sağa yatacak şekilde değiştirip 3 ters 3 düz olarak örelim, 3 ters örelim ve 3 düz ilmeğimizi sola yatacak şekilde 3 haroşa ile ilmeklerin yerini değiştirelim ve burgumuzu yapalım 3 düz 3 teres örerek haroşamıza devam edelim.

örgümüzün tersinde yine ilmekleri geldiği yönde örelim.

her 10 sırada bir burgumuzu yapalım.

5 YORUMLAR

  1. Sayılar doğru mu? Modeli 18 ilmek üzerine kuruyorsak ve ön tarafa en az 6 model yerleştirdiğimizde 108 ilmek atmamız gerekmez mi? Eğer yanlış saymadıysam önlerde 7 model olarak çalışmışlar.

    • merhaba canım verilen lastik sayısı verilen mezro öçüsü de 46 ile 50 beden arası yelek çok göbekli bir annenin üstte artırma yapılmış ve çok büyük olmasın diye uygun ölçüyü vermek istedim siz bunu 18 yani bir motifi örüp katlarını hesaplayıp ölçünüzü belirlerseniz daha garanti olur kolay gelsin ayrıca teşekkür ederim:)

  2. merhaba öncelikle birkaç sorum olacak birincisi: L yada XL giyen biri için ön+ön ve arka kaç başlamalıyım? ayrıca kaç çile ipten çıkar? ve kol oyuntusunu yaparken yakayıda mı kesmeye başlayalım yada yaka biraz daha yukarıdan mı kesmeye başlanır? birde yakayı oytuk yaptık diyelim ense kısmını nasıl yapıyoruz?yakayı arkaya kadar uzatıyor muyuz? anlatımınız mevcut mu?

Yoruma kapalı.