Merhabalar bugün klasik görünümlü özellikle battaniye modellerinde kullanabileceğiniz güzel bir örgü modeli ile beraberiz. Büyük hasır dokuma adını verdiğim bu modelin yapılışını videomu izleyerek net bir şekilde sizlerde öğrenebilirsiniz. Yapacak arkadaşlarıma şimiden kolay gelsin diyorum. Beni takipte kalın.

Büyük hasır dokuma örgü modeli yapılışı video anlatım

Kullanılan malzemeler

  • orta kalın yün yeşil ve beyaz
  • 4 Numara şiş
büyük-hasır-dokuma
büyük-hasır-dokuma

Nasıl Yapılır

6 İlmek ve katlarını sayı olarak belirleyelim.

1.Dilimin yapılışı.

2 Düz örüp dönelim ve 2 ters örelim dönelim 3 düz dönelim 3 ters,

dönelim 4 düz dönelim 4 ters, dönelim 5 düz dönelim 5 ters, dönelim 6 düz dönelim 6 ters bu ilmekleri örmeyi bırakalım şişte ve 2. dilime başlayalım aynı şekilde 2 ilmekle başlayalım 6 ilmek olana kadar bu dilimleri istediğiniz kadar çoğalta bilirsiniz.

2 Sıranın dilimlerini yapmak için 2.yeşil  renge  geçelim,şişimizde takılı olan sonuncu 6 ilmeğin 2 ilmeğini yeşil ipimizle örelim ve dönelim ters örelim ve dönelim yeşil ilmeğimizi girişte 2 ilmek olacak şekilde artıralım  ve 1 beyaz 1 yeşili birlikte örelim bu şekilde başlarda artıralım sonlarda yeşille beyaz ilmeği birlikte keselim. beyaz ilmekler bitene kadar.

Beyaz ilmekler bitince yanlardan 6  ilmek çıkartalım örgümüzün  ters yüzünde  burda kenarda artırma yapmıyoruz altı ilmeği de örelim beyaz ilmeklerden alarak beyaz ilmek bitene kadar.ilmekler bitince  altı ilmek şişte kalacak ve yine yandan ilmek çıkartıp aynı işlemlere devam edelim.

3.Sıranın dilimi. Bur sıramızda beyaz ipimiz ile geçelim, 2. renge  geçelim,şişimizde takılı olan sonuncu 6 ilmeğin 2 ilmeğini beyaz ipimizle örelim ve dönelim ters örelim ve dönelim beyaz ilmeğimizi girişte 2 ilmek olacak şekilde artıralım  ve 1 beyaz 1 yeşili birlikte örelim bu şekilde başlarda artıralım sonlarda beyaz ile yeşil  ilmeği birlikte keselim. yeşil ilmekler bitene kadar.

Bu şekilde sıra sonuna kadar dilimleri yapalım.Beyaz ilmekler bitince yanlardan 6  ilmek çıkartalım örgümüzün  düz yüzünde  bur da kenarda artırma yapmıyoruz altı ilmeği de örelim beyaz ilmeklerden alarak beyaz ilmek bitene kadar.ilmekler bitince  altı ilmek şişte kalacak ve yine yandan ilmek çıkartıp aynı işlemlere devam edelim.Son dilimi yaparken hem girişte hem çıkıştaki ilmekleri keselim ve 1 ilmek kalacak .

4. Sıranın dilimi yeşil ipimizle örneğin kapanmasını yapalım.Örgümüzün tersinde işleme başlayacağız 6 ilmek çıkartalım yan tarafından 6 ilmeği örerken hem girişte 2 keselim hem çıkışta beyazla yeşili birlikte keselim ilmekler 1 ilmek kalana kadar bu şekilde 6 ilmek çıkartalım ve keserek 1 ilmek bırakalım.