Adı gibi kendide çıtırık çıtır pıtır bir örnek le daha beraberiz. Çıtırık dokuma örgü modeli ile başta bebek örgüleri olmak üzere örneğin bebek battaniyesi, bebek hırkaları gibi bir çok güzel örgü işi örebilirsiniz. Elinizde kalan artık yünleri değerlendirmek için de güzel bir örnek, bunun gibi yine elimizdeki ipleri değerlendirmek için bir örnek de  İki renkli bambu örneğimiz bir diğer örneğimizde iki renkli kafes ve iki renkli yıldız örgü modelinide uygulayabilirsiniz.

çıtırık dokuma örgü modeli 1
çıtırık dokuma örgü modeli 1

Kullanılan Malzemeler

 • örneğimizde,  üç renk orta kalınlıkta  yün kullanıyorum  beyaz, gri  su yeşili.
 • 5 numara şiş.

Çıtırık Dokuma Örgü Modeli Türkçe Video Anlatım

https://youtu.be/DsDz_eI3_Ic

Nasıl yapılır?

 • Örneğimizi  ister lastik isterseniz haroşa üzerine ugulaya bilirsiniz  düz örgü olarak örgümüze başlayalım  her rengi 4 sıra olarak öreceğiz .
 • 1.SIRA .ikinci rengimiz olan gri  ile  düz  örgü olarak 1 ilmek örmeden boş alalım,1ilmek örelim 1ilmek örmeden boş alalım  bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.
 • 2.SIRA. bu sıramızda örgünün ters yüzünde yine boş aldığımız ilmeği boş alalım üstüne ip dolamadan,örülen ilmeği örelim sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 • 3.SIRA.bu sıramızda boş aldığımızı örelim ördüğümüzü boş alalım, sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 • 4.sıra.bu sıramızda örgünün ters yüzünde yine boş aldığımız ilmeği boş alalım üstüne ip dolamadan,örülen ilmeği örelim sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 1. SIRA. bu sırada renk değişimi yapacağız ve su yeşili ipimizi uygulayalım, boş aldığımız ilmekleri örelim ördüğümüzü boş alalım sıra sonuna kadar devam edelim.
 • 6..SIRA. bu sıramızda örgünün ters yüzünde yine boş aldığımız ilmeği boş alalım üstüne ip dolamadan,örülen ilmeği örelim sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.
 • 7.SIRA.bu sıramızda boş aldığımızı örelim ördüğümüzü boş alalım, sıra sonuna kadar devam edelim.
 • 8.SIRA..bu sıramızda örgünün ters yüzünde yine boş aldığımız ilmeği boş alalım üstüne ip dolamadan,örülen ilmeği örelim sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim, bu şekilde istediğimiz renkleri kullanarak her 4 sırada bir ip değiştirerek ,örgümüze devam edelim.

Anne İşleri, Sizler İçin Her Gün Yeni Bir Anlatım Videosu Ekleyerek Örgü İşlerinizi geliştirmenizi ve boş vakitlerinizi çok değerli vakitlere çevrilmesini amaçlayan bir web sayfasıdır. Yeni ve farklı örgü modelleri anne işleri kanalı tarafından en ince detayına kadar videolarda ilmek ilmek anlatılmaktadır. İnternetin en büyük video anlatımlı Örgü Modelleri arşivini anne işleri sağlamaktadır. Sizler için gece gündüz çalışarak içerik üretmeye çalışıyor ve emek veriyoruz. Bizleri Youtubeve Facebook üzerinden takip edebilir videoların altına değerli yorumlarınızı yazabilir ve istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.