Son zamanlar çok popüler olan alıştığımız eldivenlerden biraz farklı ama çok şık olan tek parmaklı eldiven yapılışını anlatıcam sizlere. Kullanması pratik ve yapmasıda bir o kadar pratik bir model. Tığ işi ile yaptığımız eldivenimizi şimdiden iyi günlerde kullanın diyorum sizlere kolay gelsin..

tek parmaklı eldiven yapılışı 1
tek parmaklı eldiven yapılışı 1

Kullanılan Malzemeler

  • Krem rengi  kalın  yün.
  • Orta kalınlıkta simli mor yün.
  • 4 Numara tığ.
  • Düğme.

Nasıl yapılır?

12 zincir çekelim, geri dönüş yapalım ve sık iğne ile dolduralım. Bir zincir çekelim ve dönüş yapalım. Sık iğnelerimizin tam tepesinde değilde arkasından tek ilmeğinden banarak örmeye devam edelim. 12 Sık iğne olarak ve her sırada arkadan banarak örmeye devam edelim. Sonra 25 sıra olana kadar ( sıra sayısını   bilek ölçünüze görede ayarlaya bilirsiniz) birleştirip her ilmekten karşılıklı alarak birleştirelim.

Etrafını 28 sık iğne ile dolduralım ve 7 sıra örelim. Örgümüzü ortalayalım 4 zincir çekelim ve 4 sık iğne atlayalım. 5 ye banalım ve  burdan sonra eksiltmeye başlayalım. Yanlarından 1 er sık iğne keserek biraz daralmasını sağlayalım, 6 sıra örelim ve keselim.

PARMAK YAPIMI

11 Sık iğne dolduralım, 8 sıra örelim ve uç kısmını keserek toplayalım.

PARMAK UÇLARI YAPIMI

8 Zincir çekelim ve dönelim. 8 Sık iğne dolduralım ve 8 de karşılığına dolduralım. Köşeye gelince 2 defa aynı yuvaya batarak dolduralım. İki köşede de  aynı işlemi yapalım.

  1. Sırada 20 sık iğne olacak şekilde  köşelerde 3 dolduralım.
  2. Sırada 24 sık iğne olacak, toplam 16 sıra örelim ve keselim.

FİYONG YAPIMI

20  Zincir çekelim, çakma sık iğne  ile dolduralım. 2 Zincir çekip dönelim. 3 Sıra örelim, iğne ile dikip birleştirelim. Ortasından büzüp fiyonk görüntüsü verelim. Eldivenimizin bilek kısmına  krem rengi ipimizle birit yapalım bu birit düğme için ilik olacak. Parmak ucu tarafınıda üstüne fiyong gelecek şekilde  dikelim.

Kolay gelsin..

Anne İşleri, Sizler İçin Her Gün Yeni Bir Anlatım Videosu Ekleyerek Örgü İşlerinizi geliştirmenizi ve boş vakitlerinizi çok değerli vakitlere çevrilmesini amaçlayan bir web sayfasıdır. Yeni ve farklı örgü modelleri anne işleri kanalı tarafından en ince detayına kadar videolarda ilmek ilmek anlatılmaktadır. İnternetin en büyük video anlatımlı Örgü Modelleri arşivini anne işleri sağlamaktadır. Sizler için gece gündüz çalışarak içerik üretmeye çalışıyor ve emek veriyoruz. Bizleri Youtube ve Facebook üzerinden takip edebilir videoların altına değerli yorumlarınızı yazabilir ve istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Tığ işi ile tek parmaklı eldiven yapılışı video anlatım

https://youtu.be/DsDz_eI3_Ic