Çeyizlik ya da fantezi yelek olarak da kullanabileceğimiz, çeyizlik güllü yelek yapılışı ile karşınızdayım. Çok şık güzel bir yelek olduğunu söyleyebilirim. internette resimleri olan bir model ve bir kaç arkadaşımdan özellikle istek aldığım bir çalışmaydı. Bugün sizlerle bu güzel yeleğin yapılışını paylaşmaktan çok mutluluk duyuyorum. Şimdiden yapacak arkadaşlarıma kolay gelsin diyorum. Beni takipte kalın.

Çeyizlik güllü yelek yapılışı video anlatım

Kullanılan malzemeler

 • 4 Numara tığ
 • Fantazi beyaz tüylü yün
 • Kendinden pıtırcıklı yeşil  yün
 • Kendinden pıtırcıklı sumak rengi yün
 • 5 numara şiş (arkaya örerken
 • 3 numara misinalı şiş ile şal kısmını başlayıp
 • 6 numara şiş ile örelim ve 7 numara şiş ile örüp bitirelim.
güllü-çeyizlik-şık-yelek
güllü-çeyizlik-şık-yelek

GÜL YAPIMI ..

20 Adet gül yapacağız.

10 Zincir çekelim  birleştirelim.

4 zincir çekelim 3 lü tırabzan ile  yuvaya batalım tekrar 4 zincir çekelim ve yuyava batalım bu şekilde zincir şekli oluşturarak 8 adet yuva hazırlayalım.

 1. ilk 4 yaprak  yapımı  ilk yuvaya batalım 2 li tırabzan 3 lü 3 lü tırabzan  tığımıza ipimizi 2 kez dolayalım ve 2 adet  4 lü tırabzan yapalım 2 adet 3 lü tırabzan 1 adet 2 li tırabzan ve 1 sık iğne yapalım. 4 Adet bu yaprağımızdan yapalım yuvalarımıza.
 2. Yaprak 2 li tırabzan 2 tane 3 lü   tırabzan  tığımıza ipimizi 2 kez dolayalım ve 3 adet  4 lü tırabzan yapalım 2 adet 3 lü tırabzan 1 adet 2 li tırabzan ve 1 sık iğne yapalım. 4 Adet bu yaprağımızdan yapalım yuvalarımıza.
 3. İğnemiz ile gülleri  tersinden kıvırarak dikelim ve gül şekli verelim.
 4. Yeşil ipimizi alalım,  gül yapraklarının birleşme noktasından başlayalım. 4 Zincir çekelim aynı yuvaya batıp, 3 lü tırabzan yapalım, 2 zincir çekelim ve ve aynı yuvaya 3 lü 2 adet tırabzan yapalım. 2 Zincir çekelim ve yaprağımızın arkasından batalım ve 2 tane  3 lü tırabzan yapalım 2 zincir çekelim,  gül yapraklarının birleşme noktasından başlayalım 4 zincir çekelim aynı yuvaya batıp 3 lü tırabzan yapalım. 2 Zİncir çekelim ve ve aynı yuvaya 3 lü 2 adet tırabzan yapalım.
 5. Birleştirmeleri 3 yerinden birleştirelim.
 6. Beyaz ipimiz ile güllerimizin etrafını tığlayalım. 4 Zincir çekelim ve 3 lü tırabzan ile 2 tırabzan yapalım  2 zincir çekelim ve 2 tane 3 lü tırabzan yaparak bütün etrafının dolandıralım her iki tarafını da yapalım.
 7. gülleri  4 etek kısmına 4 adet yaka kısmına 3 kol altına 3 kol evine gelecek şekilde bölelim.

ARKANIN ÖLÇÜLERİ

45 CM ARKA BOYU

22 CM KOL OYUNTUSU

23 CM KOLDAN AŞAĞISI

32 CM GENİŞLİĞİ.

60 İlmek başlayalım ve düz  örgü olarak 23 cm örelim.

Kol oyuntusu için 1 ters 1 düz 1 ters 1 düz yapalım 4 ilmek 2 ilmeği keselim 2 ilmeği keselim iç kısmından her iki tarafta da aynı işlemi yapalım.

2 .Sırasında  da 1 ilmek keselim her iki tarafında da  ve toplam 22 cm kol oyuntusu olana kadar örelim.

Arka beden bitince güllerimizle dikerek birleştireceğiz4 adet etğine 3 er de yanlarından ayarlayıp dikelim.4 Gülle omuz kısmını da dikelim.

3 Numara şişimizle şal yaka kısmını yapmaya başlayalım.

350 İlmek başlayalım 1 ters 1 düz  7 sıra örelim ve 6 numara şişe geçelim ilk yarıya kadar 6 numara ve kalan kısmını da 7 numara ile örelim.

Kesme işlemini yaparkende 1 ters bir düz olarak keselim.

Şiş ile başladığımız kısmını dikiş yerine gelecek şekilde  4 e katlayalım  ve bedene pay edelim.

İğne ile birleştirelim.