Örgü bere yapmayalı biraz zaman olmuştu. Bugün de sizlere çoktandır planladığım kastırmalı bere yapılışı videomu hazırlamak istedim. Çok şık çok tatlı bir bere oldu sizlerle paylaşmak benim için büyük keyif olacak. Kastırmalı bere her yaşa yapılabilir bir örgü işi. Büyükler için 86 ilmek. 13 – 16 yaş için 72 ilmek.  Daha küçük yaş guruplar için 58 ilmek olarak başlanabilir.  Bu ölçüleri ipimizin kalınlığı ve şişimize göre belirleyelim. Ölçüleri orta kalınlıkta yün için belirttim. lafı çok uzatmadan nasıl yapılır hemen başlayalım. yapacak arkadaşlarıma kolay gelsin diyorum. Dilerseniz burayı tıklayarak tüm örgü işlerine ulaşabilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler

 • Ortakalınlıkta yün.  
 • 5 Numara şiş.

Nasıl yapılır?

 • Ölçümüzü 14 ve katlarını ayarlayarak büyüklüğünü istediğimiz ölçüde ayarlayabiliriz.
 • 86 İlmek olarak beremize başlayalım. Birde bir lastik  örelim ve lastik uzunluğumuzu istediğimiz boyda ayarlayalım.
 • İki sıra ters örgü örelim. Sonra 10 sıra düz örelim.
 • Kenar ilmeğimizi alalım ve 6 ilmek ters örgü olarak örelim. 7. İlmeğimizin hizasında aşağı inerek ilk sıradaki haroşa ilmeklerimize batalım ve ilmeğimizle örelim. Tekrar 8. ilmeğimizide hizasından inip batalım ve ilmeğimizle birlikte örelim. 12 ilmek ters örelim, tekrar 13. ilmeğin hizasından inelim iki sıraya birden batıp ilmeğimizle örelim.
 • 14 İlmeğede aynı işlemi yapalım ve 12 ilmek ters örelim. Bu şekilde devam edelim ve sonda baştaki gibi 6 ilmeğimiz olacak.
 • Bir sıra  daha haroşa örelim yalnız düz yüzünden iki sıra ters görüntüsü olacak.
 • 10 Sıra düz örelim ve tekrar kastırmamızı yapalım. Burada kastırmalarımız yer değiştirecek yani daha önceki kastırmamızın tam ortasına gelecek şekilde aynı işlemleri yaparak kastırmamızı yapalım. Bu şekilde istediğiniz boya gelince kesme işlemine başlayabilirsiniz. ( burada 3 lü kastırma yaptım.)
 • Son haroşa örgüsünde  iki ilmeği bir alarak sıra sonuna kadar bu şekilde keselim ve ilmek sayımızı yarıya düşürelim. Bir sonraki sırada yine iki şer alalım ve yine yarı sayıya düşürelim. Bir sonraki sırada da aynı işlemi yapalım ve son kalan ilmekleri iğne ile toplayıp dikelim. Yan tarafınıda dikelim tepesine isterseniz ponpon yapa bilirsiniz .
 • (Burayı tıklayarak kolay ponpon yapımı videosuna bakabilirsiniz.)

Anne İşleri, Sizler İçin Her Gün Yeni Bir Anlatım Videosu Ekleyerek Örgü İşlerinizi geliştirmenizi ve boş vakitlerinizi çok değerli vakitlere çevrilmesini amaçlayan bir web sayfasıdır. Yeni ve farklı örgü modelleri anne işleri kanalı tarafından en ince detayına kadar videolarda ilmek ilmek anlatılmaktadır. İnternetin en büyük video anlatımlı Örgü Modelleri arşivini anne işleri sağlamaktadır. Sizler için gece gündüz çalışarak içerik üretmeye çalışıyor ve emek veriyoruz. Bizleri Youtubeve Facebook üzerinden takip edebilir videoların altına değerli yorumlarınızı yazabilir ve istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

https://youtu.be/DsDz_eI3_Ic