örgü öğreniyorum örgü teknikleri neler ? örgüye nasıl başlamalıyım? Örgü Dersi

örgü öğreniyorum

Örgü öğreniyorum konulu yazıma hoşgeldiniz. Öncelikle bu soruların cevapları için en doğru adrestesiniz. örgü öğreniyorum videomuzu izleyerek birçok tekniğin nasıl olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda video dışında size yazılı olarak ta tekniklerin nasıl olduğuna dair bilgi vermek istedik. Şimdi gelelim bu bilgiler neler?

Zincir Çekme

İpi işaret parmağımıza dolayalım, ipin uç tarafını baş parmağımız ve yüzük parmağımızın arasında tutalım, tığımız ile ortasından alalım ve içinden çekelim. Daha sonra başına ip dolayıp içinden çekelim ve bu şekilde devam edelim zincirimiz oluşmaya başlayacaktır. işte hepsi bu kadar.

Sık İğne Tekniği

Yukarıda nasıl zincir çekildiğini sizlere anlattık. Şimdi tığımıza ip dolamadan her bir zincir yuvasına banıp çıkma işlemine sık iğne diyoruz. Bunu ördüğümüz zincirin üstüne banarak  yapabileceğimiz gibi halka içine de  banarak yapabiliriz.

Yalancı – Çakma Sık İğne Tekniği

Yukarıda anlattığımız şekilde hazırladığımız zincir veya halka yuvalarının içine, tığımıza ipi bir kere dolayıp bir kerede çekme işlemine yalancı sık iğne tekniği diyoruz.

İkili Trabzan Tekniği

İpi tığımıza dolayıp  zincire veya yuvaya banıp iki seferde çekme işlemine denir.

Üçlü Trabzan Tekniği

İpi tığımıza dolayıp önce yuvaya banıp sonra ipi dolayıp üç seferde çekme işlemine denir.

Dörtlü Trabzan Tekniği

İpi dolayıp dört seferde çekme işlemi[ videodan yararlanabilirsiniz yapılışında]

Fıstık Tekniği Nasıl Yapılır

İpimizi tığımıza dolayıp  hazırladığımız yuvanın içine banıp çekme işlemi yapıyoruz, bu işlemi 5 kere yapabilirsiniz. Fıstığımızı dolu dolu istersek daha çok banabiliriz, az istersek az banabiliriz. Hepsini tığımızda toplayıp, hepsini birden çekip zincirle bağlayalım.

Örümcek Tekniği Nasıl Yapılır?

Örümcek tekniğini yaparken tığımıza ipi dolayıp yuvamıza banıp çekelim. Bunu biraz uzun çekelim ve çektiğimiz ipi elimizle tutalım. Tığımıza ipi dolayıp tuttuğumuz yerden, içinden çekelim ve bir zincirle düğümleyelim. (karışık olabilir videodan yardım alabiliriz.)

https://youtu.be/DsDz_eI3_Ic

1 Yorum

Yoruma kapalı.